


| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 10.16 mm |
| Width | 8.59 mm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Power Rating | 15 W |
| Height | 4.65 mm |
| Packaging | Tube |
| Thickness | 4.45 mm |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Positive |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Dropout Voltage | 2 V |
| Min Input Voltage | 7 V |
| Output Current | 1.5 A |
| Output Voltage | 5 V |
| Output Type | Fixed |
| Max Output Current | 1.5 A |
| Number of Channels | 1 |
| Quiescent Current | 4.3 mA |
| Max Input Voltage | 25 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Min Output Voltage | 5 V |
| Nominal Output Voltage | 5 V |
| Max Output Voltage | 5 V |
| Number of Regulators | 1 |
| Schedule B | 8542390000 |
Out of Stock
Distributors
--
Unit Price$--
Ext.Price$--
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
No data | ||
